hulladék

Mely cégek termelik a legtöbb hulladékot a világon?

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

A globális felmelegedés hatásai már napjainkban is érezhető, de ez csak rosszabb lesz az idő múlásával. A #breakfreefromplastic mozgalom azért alakult meg, hogy egy olyan jövőt teremthessenek, amiben nincs műanyag hulladék. 2016-ban indult útjára a kezdeményezés. 

Számos nagyvállalat végzi a tevékenységét hatalmas mennyiségű szeméttermelés mellett. A profitorientált gazdaságnak köszönhetően a multik célja a nagy bevétel bármilyen áron. Napjainkban a Földünk óvása egyre jobban előtérbe kerül. Az emberek többsége nem figyel oda a környezettudatosságra, mert úgy gondolják, hogy más sem teszi azt, akkor nekik miért kellene lemondani a kényelemről, vagy pedig kispontként látják magukat, így az nemtörődömségük nem kellene, hogy befolyásolja a gépezetet. Ez súlyos tévedés. 

Nagy probléma, hogy a műanyaghulladék nagy része tengerekben végzi, ezáltal az ott lévő élőlények életébe kerül. Fontos, hogy a jövőnket, az unokáink jövőjét tartsuk a szemünk előtt, mert ha így folytatjuk, akkor számukra az életkörülmények elviselhetetlenek lesznek. 

hulladék

A Break Free From Plastic környezetvédelmi csoport és a Greenpeace többször is közzétett egy listát, melyen a vállalatok rangsorolva vannak a hulladéktermelés mennyiségük alapján. 484 szemétszedő akció eredményei szerint a Coca-Cola, Nestlé és a PepsiCo hármasa van a dobogón, őket pedig a Mondelez International, az Unilever, a Mars, a Procter and Gamble, a Colgate-Palmolive és a Philip Morris követi. A szemétgyűjtés tengerpartokon, folyók partján, illetve városokban egyaránt történt, így kaphattak igazán összefogó képet az állapotról világszerte.  

A Coca-Cola csomagolása Afrikában és Európában kiugró, míg az Egyesült Államokban a többihez képest alacsony. Az amerikaiaknál a Nestlé csomagolások kerülnek eldobásra a legtöbb alkalommal. A probléma az, hogy ezek a globális vállalatok rengeteg egyszer használatos műanyagot használnak fel, sőt ezek újrahasznosítása nem lehetséges, mert olyan gyors mértékben történik a termelés, hogy nem lehet velük lépést tartani.

A műanyag lebomlása nagyon hosszú ideig tart. Éppen ezért lehetséges, hogy felhalmozódik a műanyaghulladék a tengerekben és az óceánokban. A napjainkban használt rengeteg egyszer használatos és eldobható műanyag egyre nagyobb mértékben szennyezi az óceánokat és egyes becslések szerint, már 2050-re több lehet a műanyag az óceánokban, mint a hal. Az európai tengerpartokon a tengeri hulladék 70 százalékát az itt előforduló egyszer használatos műanyag termékek és a tengerpartokon elhagyott halászeszközök teszik ki. A szárazföldön is fennáll a probléma, azonban a tengerekben, óceánokban lebegő hulladéknak nincs gazdája, nincs, aki felelősséget vállaljon érte. Így a vízi élővilág, állatok és növények pusztulásához is vezethet egyaránt. 

hulladék

Figyeljünk a szelektív hulladékgyűjtésre, illetve, ha tehetjük, csomagolásmentesen vásároljunk. A saját kényelmünket előtérbe helyezve egyúttal mások életéről is döntést hozunk az ő kárukra. A túlfogyasztás a fejlett országokban nagy probléma, míg a harmadik világban éheznek az emberek.

Magyarországon július elsejétől beszüntették az egyszer használatos műanyagok forgalmazását, ez egy jó kezdet, azonban sokkal hamarabb megléphették volna ezt. Ha változtatni akarunk, mi magunk is sokat tehetünk, nem kell arra várnunk, hogy mások megmondják, mit szabad tennünk. Ebből az okból kifolyólag fontos az is, hogy mi is tudatában legyünk annak, hogy a vásárlásaink mit jelentenek. Az újrahasznosítás, szelektív hulladékgyűjtés elengedhetetlenek, de ha tehetjük, akkor hagyjuk el a műanyagba csomagolt termékek vásárlását. Ez igen nehéz feladat, elvégre hozzászoktunk a kényelmes megoldásokhoz, illetve a csomagolásmentes áruk vásárlása igen nehéz, kevés erre specializáltbolt található hazánkban. 

hulladék

A globális vállalatok hatalmasok, éppen ezért lehet, hogy hatalmas mennyiségű műanyagot használnak fel. Ha a Coca-Colát szemügyre vesszük, akkor látjuk, hogy a szárnyai alá tartoznak az azonos néven futó kóla italok, a Fanta, Sprite, Kinley, Cappy, Fuzetea, Natur Aqua, Powerade, Romerquelle, Royal Bliss, Smartwater, Adez, Aquarius. Ehhez képest a Nestlé még több kisebb céget foglal magába, így nem csoda, hogy ők vezetik a nem túl kedvező rangsort.

Ha szeretnétek többet megtudni arról, hogy ti mit tehetek a Földünkért, akkor olvassátok el Oláh Barbara írását , illetve Takács Eszter cikke is útmutatót nyújthat, ha nem tudjátok, hogy ti hogyan segíthettek. 

Felhasznált források: 1, 2, 3, 4, 5, kiemelt kép, kép1, kép2, kép3

1 thought on “Mely cégek termelik a legtöbb hulladékot a világon?

Comments are closed.