Bizonytalanok vagytok, hogy melyik szakra menjetek? Hallottatok a gyógypedagógia szakról, és kíváncsiak vagytok, mit is takar pontosan? Kíváncsiak vagytok arra, hogy helyileg hol tanulhatjátok, milyen szakirányok, tantárgyak várnak rátok, illetve egyéb érdekességekre a gyógypedagógiáról? Nos, akkor ez a ti cikketek, mert pont ezeket a témákat fogom kifejteni, illetve a továbbtanulási és az elhelyezkedési lehetőségeket.
Mit tegyetek, ha gyógypedagógia szakra szeretnétek menni?
Mint minden szaknál, itt is érdemes a felvi.hu-ra ellátogatni bővebb információkért – melyik egyetemek indítják, illetve majd a szakra is ezen a felületen keresztül tudtok jelentkezni. A ponthatároknál látni fogjátok, hogy nem mindig magasak, viszont ez nem azt jelenti, hogy ezen a szakon is el lehet üldögélni nulla teljesítménnyel.
Habár több egyetemre könnyű a bekerülés, a bentmaradáson van a hangsúly – de nyilván az ösztöndíjak miatt sem mindegy az eredmény. Vannak olyan tantárgyak, amik esetében érdemes alapos előismerettel rendelkezni. Ilyennek tartom a biológiát is, nagyon ajánlom mindenkinek, aki gyógypedagógián gondolkodik, hogy vegye fel a biosz faktot és legalább egy középszintű érettségit tegyen a tárgyból, és menjen rá az emberi test felépítésére, ugyanis így megkönnyíti a saját dolgát, sokkal jobban mennek majd az olyan tantárgyak, mint pl. az anatómia.
Ponthatárok
A felvi.hu szerint 2020 -as ponthatárok a következőképpen alakultak: A minimális pontszám 280 pont volt, míg a maximális pedig 400 pont volt. Nem mindegy, melyik egyetem ponthatárát nézzük, intézményenként ezen a szakon nagyobb eltérések lehetnek.
Képzési szintek a gyógypedagógiában
A gyógypedagógiában az alapképzés 4 év. Először alapozó tantárgyakat kell teljesíteni, majd elkezdtek másod év körül szakirányt választani. Egyedül az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán indítják mind a 8 szakirányt, úgyhogy vannak olyan egyetemek, ahol csak egy szakirány elérhető. Az alapszak után letehettek szakvizsgát, illetve mesterszakot is elvégezhettek – ez akkor a legajánlatosabb, ha doktori iskolán gondolkodtok.
A 8 szakirány
A gyógypedagógiánál 8 szakirányt különböztetünk meg. Az első évben vannak az alapozó tantárgyak, másodévben egyre jobban a tipikus gyógypedagógiai tantárgyak kerülnek előtérbe, és ekkor kezdhettek el szakosodni. Mint említettem, az összes szakirányt csak az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karja indítja. A következőket kell tudni a szakirányokról:
Az értelmileg akadályozottak pedagógiája:
Régen oligofrén pedagógiájának hívták, a tanulásban akadályozottak pedagógiája szakkal együtt, ami később külön vált, ám a 2 szakirány közt még most is van átfedés, amire ki fogok térni. Az enyhe, közép és súlyos értelmi fogyatékosokkal foglalkoznak e szakirányt elvégző gyógypedagógusok, és nagyrészben szegregált óvodában, iskolában, illetve felnőtt ellátásban dolgoznak, valamint sokszor szociális intézményekben.
Tanulásban akadályozottak pedagógiája:
Tény, hogy a sok inger, stressz, valamint a beszélgetés, meseolvasás hiánya, és túlterheltség miatt egyre több olyan gyermek van, aki valamilyen tanulási problémával küzd. Ezt a szakirányt elvégző gyógypedagógus a tanulási problémákkal küzdő gyermekeknek segít. Viszont van átfedés az előzőleg említett és e szakirányt közt, ugyanis az enyhe értelmi fogyatékos és középsúlyos értelmi fogyatékos is tanulásban akadályozottnak minősül. Aki elvégzi ezt a szakirányt, elhelyezkedhet szegregált és integrált intézményben is.
Logopédia szakirány:
Nagyon sokan az összes gyógypedagógust a logopédussal azonosítják, viszont ez csak egy szakirány a 8 közül. A logopédus nemcsak a kisebb-nagyobb beszédhibákkal foglalkozik, hanem a beszédértés zavaraival is. Felnőttekkel is foglalkozik, például stroke után is vannak, hogy hozzájuk fordulnak.
Pszichopedagógia szakirány:
A gyógypedagógia nagyon sokszínű, hát még ez a szakirány! A pszichopedagógus magatartás-, és viselkedészavaros gyermekekkel foglalkozik. Dolgozhatnak gyermekvédelemben, javítóintézetben, de akár pszichiátrián is.
Szomatopedagógia szakirány:
Sokan tévesztik össze a gyógypedagógust a gyógytornásszal és a konduktorral. A különbség egyrészt az, hogy más eszközökkel dolgoznak, másrészt a szomatopedagógus csak mozgásszervi fogyatékossággal foglalkozik.
Autizmus spektrumzavar pedagógiája:
A gyógypedagógia viszonylag egy újabb tudományterület, maga az autizmus. Ezen a szakirányon végzett szakemberek, olyan egyénekkel foglalkoznak, akik vagy túlzottan nyitnak az emberek felé, vagy egyeltalán nem, ugyanis nem tudják, hogy viszonyuljanak hozzájuk. Rendkívül érzékenyek a különböző ingerekre, hangokra, zajokra. Az autizmus egy spektrumzavar, tehát lehet enyhébb változata, mint az Asperger szindróma, és súlyosabb, mint a Kannel szindróma. Ha jobban meg szeretnétek érteni az autizmust, mindenképp érdemes megnéznetek a Jégszekrénybe zárva című filmet.
Látássérültek pedagógiája:
Nem csak a vakokkal foglalkoznak a látássérültszakon végzett gyógypedagógus, hanem nagyotlátókkal is.
Hallássérültek pedagógiája:
A siketekkel, valamint nagyothallókkal foglalkoznak. Mint a látássérülteknél dolgozhatnak szegregált intézményben, de integráltban is.
Nyílt napok
Összegyűjtöttem a nyílt napok időpontjait, amikre mindenképpen érdemes elmenni, hisz a hallgatók saját tapasztalatait hallhatjátok a szakról:
ELTE-Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar – Január 27-28.
Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai kar – December 7.
Debreceni Egyetem – Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar – December 8.
Szegedi Egyetem – Juhász Gyula Pedagógusképző Kar – Január 20.
Más egyetemek is indíthatják a szakot, például a Pécsi Tudományegyetem, erről a felvi. hu-n azonban még nincs információ, ezért érdemes folyamatosan érdemes nézni az oldalt.
„Vidéki képzés” vagy irány Pest?
Ez egyértelműen egyéni preferencia, szerintem mindenképp érdemes átgondolnotok, hogy a nagy, esetleg kisváros áll hozzátok közelebb, összevetni az árakat és a lehetőségeket, valamint a többi egyéni preferenciáitok is átgondolni és utána írni egy pro és kontra listát
Összességében a gyógypedagógia egy rendkívül színes szak, továbbtanulási és tovább fejlődési lehetőségekkel, és mindenkinek javaslom, akinek magas az empátiája, toleranciája és szeret segíteni embereknek.
Jégszekrénybe zárva film: 4