Az árstop azt jelenti, hogy Magyarországon minden élelmiszerüzletben egyes meghatározott termékek árai nem lehetnek magasabbak a 2021. október 15-ei „rendes” (nem akciós, nem kedvezményes stb.) áraknál. Ezek a termékek sok készétel fontos alapanyagai, melyeknek jelen állás szerint az árukat befagyasztják 2023 április havának végéig.
Eddigi történések
Az árstopról szól egy régebbi cikkünk is, ami azonban további hasznos és jelenleg is – főként az előzmények tekintetében – aktuális információkat tartalmaz: ide kattintva lehet elérni.
Érintett termékek
Az árstopban jelenleg a következő termékek érintettek:
-
kristálycukor
-
búzafinomliszt (BL 55)
-
finomított napraforgó-étolaj
-
házi sertéscomb
-
csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég
-
ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8% zsírtartalmú tehéntej
(ezen termékek ára nem lehet magasabb a 2021. október 15. napi árnál)
-
tyúktojás
-
étkezési burgonya, az újburgonya kivételével
(ezen termékek ára nem lehet magasabb a 2022. szeptember 30. napi árnál)
Szakmai értékelések
The Guardian brit napilap véleménye szerint:
„ a második világháború után az Egyesült Államok hatósági árakat vezetett be, ugyanis az ország vezető közgazdászai ezt tartották megfelelő eszköznek az infláció megfékezésére. Úgy vélték, a rendkívüli gazdasági káoszban sok szereplő kezdene nyerészkedésbe vagy profitja emelésébe. ”
Ehhez kapcsolódó gazdasági sztori például, hogy a Napóleoni háborúk idejében a francia hadsereg ellátásához szükséges élelmiszerkereslet miatt a gabonák ára megemelkedett, így a gazdák a silányabb minőségű terményt is sikerrel piacra bocsátották. Ez megnyomta a termelést, viszont a háború után az okozott problémát, hogy a „nyakukon maradt” gyatra minőségű gabonával mit csináljanak…
Egy másik megközelítés, amit például a magyar Jegybank elnöke, Matolcsy György képvisel:
„ az ársapkák 3-4%-os inflációs többletet okoznak, azonnal ki kell vezetni ezeket. […] A szocializmusba pedig nem érdemes visszamenni. Az árstopokról meg a mindenfajta hasonló, jónak tűnő ötletekről a szocializmusban kiderült, hogy nem működnek. ”
Ebben is lehet némi igazság… Józan ésszel meggondolandó, hogyha bizonyos termékek árait korlátozzák, akkor ez a többi termékek árainak emelkedésében fog meglátszódni, s ezt nevezik inflációnak.
Mindkét álláspont érthető, neked melyik szimpatikusabb?
Képek: pexels.com
Király Márknak hívnak, 2022 szeptembere óta vagyok a PEM cikkírója. Tőlem talán leginkább technológiával, IT-vel, oktatással kapcsolatos cikkeket várhattok, ill. remélem olvashattok is. Meglátásom szerint a természet és a technikai fejlődés nem zárja ki egymást, hisz én is egy kis faluban élek. Főként IT-s, szoftverfejlesztéses és matematikai, esetleg talán történelem tárgykörökben tudok rendelkezésetekre állni. Viszont mivel jelenleg (2022) még csak hallgató vagyok, így a tudásom igencsak korlátos, de igyekszem ez ellen tenni. ProgrammerGnome felhasználónév alatt megtalálhattok a GitHub-on és a YouTube-on is. Egyébiránt amúgy szerintem bármilyen témára és bárkivel való eszmecserére nyitott vagyok. Úgy vélem, jó tulajdonságom, hogy szeretek végighallgatni másokat, mindemellett az ún. lelki szemetesláda szerepét is bizalommal, s örömmel vállalom. Bízom benne, hogy majd mindezt megtapasztaljátok! Ha fentiek alapján kérdés vagy kérés merült fel bennetek, nyugodtan keressetek üzenetben Facebookon!