kulfoldiek-pecsett-valoban-olyan-toxikus-a-kapcsolat

Külföldiek Pécsett – valóban olyan toxikus a kapcsolat?

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tavaly, a karácsonyt megelőző héten érkezett egy videó a Partizánon, ami nagy port kavart a külföldi hallgatói visszajelzésekkel kapcsolatban – nem véletlen, hogy szinte minden pécsi érintettségű lap lehozta valamilyen formában ezt a hírt. A hat szerkesztőség által készített közös projekt, ami a Helyközi Járat keretében készült szót adott három külföldi diáknak, hogy megosszák véleményüket Péccsel, a pécsi emberekkel, vagy éppen az egyetemmel kapcsolatosban. No, de mennyire van igazuk a videóra reflektáló cikkeknek? Valóban ennyire toxikus a kapcsolata minden külföldi hallgatónak a várossal? Jelen cikkünkben kiderül.

Noha a videó kikerülése a nyilvános videómegosztó oldalra hatalmas felháborodást keltett, azonban érdemes megvizsgálnunk, hogy vajon miért pont tavaly decemberben került sor egy ilyen videó összeállítására? Nos, mindenképpen fontos lehet kiemelni, hogy a videó megszületését megelőző hónapokban igen nagy volt a felhajtás a külföldi hallgatókat illetően…

Történt ugyanis, hogy október végén Pécs bekerült a dél-amerikai sajtóba, miután külföldi hallgatókat támadtak meg a pécsi éjszakában, akik egy szórakozóhelyről tartottak visszafelé egy közeli kollégiumba. Az esetről tudósító hírek beszámolnak arról is, hogy az egyik súlyosan megsérült külföldi hallgatónak olyan súlyosak voltak a sérülései, hogy a szájsebészeti klinikán került ellátásra, amelynek keretén belül négy csavart helyeztek el az állában. A hírek még arról is tudósítanak, hogy a PTE hosszú vonakodást követően végül átvállalta a külföldi hallgató kezelési költségeit.

Ez a történet később december elején lett ismét elővéve, amikoris a szabadpécs.hu egyik szerkesztője számolt be arról, hogy egy csütörtöki nap az Apolló Mozi vécéjében fültanúja volt három külföldi hallgató beszélgetésének, amint egy japán nő beszédét parodizálták. A cikk később kitér arra, illetve részletesen alá is támasztja, hogy egy igazi egyetem nem létezhet kiterjedt és meglehetősen intenzív külhoni kapcsolatok nélkül.

A PTE ugyanis a közelmúltban a nemzetköziesítés mellett foglalt állást, amelynek következtében minél több külföldi hallgatót szeretne bevonni az oktatásba. Jelenleg a hallgatók ötöde, nagyjából 4300 külföldi egyetemista tanul Pécsen. Tény, hogy ez számos változáshoz vezetett, úgy az egyetem, mint a város részéről is. Egyrészt az egyetem bevételeinek közel 10%-át a külföldi hallgatók adják, másfelől pedig a külföldiek évente kb. 9,5 milliárd forintot költenek el a városban. Sőt, a Pécsett tanuló külföldi hallgatók kiadásai Baranya megye GDP-ének 1,04%-át teszik ki.

Itt még fontos azt is kiemelni a város bevételei során, hogy a taxisok a bevételeik felét a külföldieknek köszönhetik, akik viszonylag kis távolságot is taxival tesznek meg a helyismeret teljes hiánya miatt, valamint ugyanez jellemző a belvárosi bárokra is, hiszen ők is sokat köszönhetnek a külföldieknek. Ugyanakkor kiemelendő az a fontos tény is, hogy az elmúlt tíz évben számos olyan újépítésű társasházba fektettek az ingatlanosok, amiket főként külföldiek számára alakítottak ki, és ennek révén ez magával hozta az ingatlan árak emelkedését is – sajnos a hazai diákság hátrányára, mivel számukra megfizethetetlenek…

Miről is szólt voltaképpen a videó? Három külföldi hallgatót interjúvoltak meg a kamerák előtt, akiket arra kértek, fejtsék ki véleményüket a várossal és az itteni emberekkel kapcsolatban. A videóban Ganna Sark, egy egyiptomi lány, Mithil, az indiai fiú, és Anastasia, egy orosz lány nyilatkoznak. Mindannyian kiemelik a város pozitívumait, avagy miért szeretik jobban, mint a fővárost, az ország kedvezőbb árfeltételeit, a PTE gyorsaságát a külföldiekkel való kommunikációban, a jelentős ösztöndíjtámogatásokat, valamint az oktatás minőségét, miszerint itt a gyakorlat is megfelelő keretek között tud működni, igen hatékonyan!

A videóban egyáltalán nem esik szó róla, mégis sok hírportál egyből úgy összegezte a hallottakat, hogy gyalázatosan rasszisták a pécsiek. Ez mennyire van így mégis a valóságban? Nem tudjuk, mivel a megkérdezett külföldi hallgatók kifejtették a videóban, hogy számukra Pécs és Magyarország lett a második otthonuk, hiszen Pécsett tanulni a világ egyik legjobb dolga, hiába vannak nehéz pillanatok, a város mindezek ellenére is vonzza az embereket, az ország sokkal nyitottabb, szabadabb más országokhoz, vagy kontinensekhez képest, illetve maga a város is jóval békésebb és biztonságosabb például ha összevetjük a fővárossal.

Ugyanígy más nézőpontból látjuk a dolgokat, ha megnézzük a videó alá írt véleményeket, kommenteket, ahol más külföldi, illetve magyar hallgatók is kifejtették az álláspontjukat, tapasztalataikat. Az első és jelentős, ami több kommentben is olvasható: a pécsiek egyáltalán nem elutasítóak a külföldiekkel kapcsolatban, sőt, sokan úgy gondolják, pont ők teszik sokszínűvé és élhetővé a várost.

Ugyanakkor olvashatunk olyan véleményt is, miszerint a pécsiek nem kerülik a külföldieket, csak éppen nem tudnak mit kezdeni a helyzettel, ha szembetalálják magukat olyan emberekkel, akik más kultúrából jöttek és más nyelvet is beszélnek. Arra azonban érdemes ráhelyezni a hangsúlyt, hogy amikor szóba kerül az, hogy az egyetem munkatársaival nem tudja mindenképpen megértetni magát egy külföldi, akkor nem lehet véletlen, hogy sok albérletnek a tulaja nem vállalja be ezeket a hallgatókat, mivel a megfelelő kommunikáció hiányában baj esetén nehezen tudja megérteni magát velük.

Van olyan, aki egyáltalán nem úgy látja, hogy hazánkban nehezebb dolga lenne egy külföldinek, mint más európai országokban, hiszen amíg valaki nem beszéli a helyi nyelvet, voltaképpen nem is tudják megfelelő pozícióba, munkakörbe beosztani, mivel sem a munkatársakkal, sem pedig az esetleges vásárlókkal nem tudja megfelelően megértetni magát. Ebben a témakörben ugyanakkor előkerül egy magyar diák esete, aki Lengyelországban próbált külföldiként szerencsét. Ott, ahol senki sem beszéli az elvárt angol nyelvet, és szóba sem álltak vele, amíg meg nem tanult tisztességesen lengyelül – sajnos ugyanis Magyarországon sem lehet mindenkivel szót érteni angolul. Mindezek mellett fontos kiemelni jelentős pozitívumként, hogy a fejlett nyugat-európai országok színvonalához képest, Magyarország sokkal olcsóbb a külföldiek számára, ami igen jelentős tényező.

Végezetül pedig érdemes azt is kihangsúlyozni, hogy sokan azt is kifogásolták, hogy egyes problémákat, hátrányokat úgy állít be a videó, mintha az csakis a külföldi hallgatókat sújtaná egyedül. Ez vélhetőleg a felsőoktatás jellegéből is adódik, de gyakran a hazai hallgatók is hasonló nehézségekkel küzdenek az egyetem berkein belül…

Ti mit gondoltok az említett videóról? Írjátok meg nekünk kommentben!

Források: 1, 2, 3, 4

Képek: kiemelt, 1, 2