rozmaring

Gyógynövény kisokos 7. – A szerelem növénye: A rozmaring

+1
5
+1
1
+1
7
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Napjainkban a gyógynövények szerepe egyre jelentősebb, élelmiszeripari, kozmetikai ipari, valamint gyógyászati felhasználásuk is folyamatosan növekszik. Nagyon fontos azonban, hogy ezeket a gyógynövényeket – a gyógyszerekhez hasonlóan – megfelelően és biztonságosan tudjuk alkalmazni. Ezért indult útjára néhány éve a „Gyógynövény kisokos” sorozatunk, melyben korábban már hat gyógynövényt bemutattunk.

Tulajdonképpen nem is tudom, hogy a mai növényünk miért nem került még eddig sorra a kisokosban, de ami késik, nem múlik! Ebben a cikkben ugyanis a sorozat hetedik növényéről, a méltán híres és közkedvelt növényről, a rozmaringról fogunk bővebben beszélni.

A növény

A rozmaring az ajakosvirágúak közé tartozó gyógy- és fűszernövény. Dél-Európában honos, de Magyarországon is előszeretettel termesztik, sőt napjainkban már a tengerentúlon is jelentős szereppel bír.

rozmaring

Már a középkorban is használták, a kolostorkertek egyik legnépszerűbb növényének számított.

Örökzöld félcserje, mely akár az egyméteres magasságot is elérheti. Nem csupán levelei, de az egész növény kellemes illattal bír. Május-júniusban virágzik, virágai színesek, a kéktől a liláig, sokféle színben pompázhatnak.

Tudtad? A rozmaring latin neve rosmarinus, mely „tengeri harmatot” jelent. Ez pedig nagy valószínűséggel a növény származási helyére, a mediterrán partvidékre utal.

Élelmiszeripar

A konyhaművészetben húsok, mártások fűszerezésére, pácok készítésére használják, elsősorban az olasz és a francia ízvilágra jellemző. Mivel levele nem fő szét, így előszeretettel alkalmazzák grillhúsok ízesítésére is. Antioxidáns hatása is van, E392 szám alatt az Európai Unió biztonságos és hatásos természetes tartósítószerként tartja számon a rozmaring kivonatot.

Tudtad? Az E-szám tulajdonképpen adalékanyagot jelent, mely napjainkban már a legtöbb élelmiszerben megtalálható. Azonban tévhit az, hogy az E-szám minden esetben káros és mesterséges forrásból származik, léteznek ugyanis – a fent említett rozmaring kivonathoz hasonlóan – természetes eredetű adalékanyagok is. Ide kattintva a NÉBIH oldalán bővebben is olvashatsz róluk, valamint konkrét E-számokra is rá tudsz keresni.

Jótékony hatásai

A levendulához hasonlóan elősegíti, frissíti, felpezsdíti a vérkeringést, keringési zavarok, fejfájás, reumás fájdalmak ellen is használják úgy, hogy illóolaját a végtagokba dörzsölik, vagy a fürdővízhez adják. Ez utóbbihoz nagy segítséget nyújtanak a napjainkban egyre népszerűbb fürdősók, melyeket már rozmaring illóolajjal megcseppentve is lehet kapni a boltokban.

gyógynövény

Segíti az emésztést, enyhíti a gyomor-bélrendszer görcseit, megelőzi a puffadást, gázképződést, székrekedést, valamint gyulladáscsökkentő hatással is bír.

Egyes kutatások szerint segíthet megelőzni a megfázásos megbetegedéseket.  Jótékonyan hat a légzőrendszerre, javíthat a koncentráción, illetve egyesek szerint csökkenti a stresszt is. Ez utóbbi tulajdonságai miatt gyakran alkalmazzák párologtatókban vagy egy megterhelőbb időszakban teaként fogyasztva.

Fogyasztása

Fogyaszthatjuk ételekkel fűszerként (frissen vagy szárítva) vagy teaként is. Teáját külsőleges borogatásként, vagy inhalációhoz is alkalmazhatjuk. Illóolaját párologtatókba, fürdővízbe cseppenthetjük, bőrünkbe dörzsölhetjük, sőt, napjainkban egyre elterjedtebb, hogy a fejbőrbe dörzsölik hajhullás ellen.

Aqua Reginae Hungariae, vagyis a Magyar Királyné Vize

A Magyar Királyné Vize rozmaring alkoholos lepárlásával készül. A legendák szerint a párlatot a középkorban kezdték használni illatszerként és gyógyszerként. Az akkori kor parfümje tulajdonképpen egy gyógyító csodaszer is volt.

Tudtad? Nem a Magyar Királyné Vize volt az egyetlen illatszer, mely rozmaringot tartalmazott. Az eredeti kölnivízben, azaz Kölnisch Wasserben ugyanis szintén megtalálható.

Keletkezéséről többféle legenda szól, a leghíresebb elmélet szerint Erzsébet magyar királyné számára készítette egy pálos szerzetes.

Egy idő után nem csak magukra permetezve, de elfogyasztva, fürdővízbe öntve és inhalálva is elterjedt a használata.

Valóban a szerelem növénye?

A görög mitológiában a rozmaringot Afroditének, vagyis a szerelem istennőjének tulajdonították.

A szerelem szimbólumaként ismert növény ágai a múltban az esküvők fontos kellékei voltak, menyasszonyi koszorúként a hűséget és a szerelmet jelképezte.

Figyelmeztetés és óvintézkedések!

Mivel a rozmaring emeli a vérnyomást, valamint méhösszehúzódást okoz, ezért várandósság és szoptatás ideje alatt nem alkalmazható a növény, sem a belőle készült termékek!

Remélem tudtam néhány hasznos információval szolgálni nektek a rozmaringról!

Te szereted a rozmaring illatát? Szoktad esetleg valamilyen formában alkalmazni, fogyasztani a növényt, illetve a belőle készült termékeket? Írd meg nekünk!

Ide kattintva pedig a „Gyógynövény kisokos” sorozat korábbi részeit is elolvashatod.

Képek forrása: kiemelt, 1, 2, 3, 4, 5

Forrás: 1, 2, 3, 4, 5

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük