Már a státusztörvény tervezete nagy felháborodást keltett.
A 2024 –ben hatályba lépő törvény ellen országos tüntetéshullámokkal próbáltak tenni a szülők, diákok és tanárok. Sokan „bosszút törvényként” is emlegetik, a kormány viszont azt állítja, hogy ezzel a törvénnyel a pedagógusok megbecsülését kívánja visszaállítani. Ezt a törvény szövegében is rögzítik. A Fideszes képviselők azzal érvelnek a státusztörvény mellett, hogy sokan úgy mondanak véleményt a törvényről, hogy főbb pontjait nem ismerik. Ebben a cikkben a legfontosabb pontjairól, valamint várható és előre látható következményeiről olvashattok.
Próbaidő
3 hónap próbaidőt rendel el a törvény, mely nem hosszabbítható meg. Próbaidőt nem lehet megállapítani áthelyezésnél, valamint ha a kinevezés 6 hónapnál nem hosszabb. Továbbá akkor sem, ha 5 évet a személy már dolgozott ugyanabban a munkakörben, és/ vagy a kormányrendelet által előírt szakmai/ felsőoktatási gyakorlattal rendelkezik. A próbaidőt a jogviszonyt felbonthatja bármelyik fél, indoklás nélkül.
Az igazgató hatásköre
A munkáltatói jogokat gyakorolja. Javaslatot tesz a tankerület vezetőjének a kinevezéssel, munkaszerződés megkötésével, szerződésfelbontással kapcsolatban. Ha megszüntetéssel kapcsolatban a tankerületi vezető és az igazgató nem ért egyet, akkor az oktatási központ vezetője dönt.
Rendkívüli felmentéshez, gondatlanság, súlyosabb hiba esetén nincs szükség az igazgató egyetértésére. Havi illetményt, munkabért a tankerületi intézményvezető állapítja meg, az igazgató egyetértésével. Ha nem értenek egyet, az oktatási központ vezetője dönt. Javaslatot tehet az igazgató a teljesítményértékeléssel kapcsolatban. Sokan úgy gondolják a törvény alapján, hogy az igazgató hatásköre igencsak korlátozva van.
Az NPK
A Nemzeti Pedagógus Karnak konkrétan minden pedagógus a tagja, kötelező a tagság a köznevelési jogviszonnyal rendelkező pedagógusoknak. Azon belül a Kistelepülések Bizottságának véleményezési joga van.
Maga az NPK javaslatot tehet, intézkedést kezdeményezhet, valamint jogszabállyal kapcsolatban véleményt nyilváníthat, kezdeményezheti annak megváltoztatását, vagy visszavonását. Pályázati ajánlást adhat, feladatkörét érintő kérdésekben javaslatot tehet a köznevelésért felelős miniszternek.
A felmentés
A felmentési idő legalább 60 nap, viszont nem haladhatja meg a 8 hónapot. Egészségügyi alkalmatlanság esetén ez 30 napra rövidül. Ha a felmentési időben a felek nem állapodnak meg, akkor hosszabbodik a köznevelési jogviszonyban töltött idő a jogviszonyban eltöltött évek alapján. A törvény 5 év után 1 hónaptól vezeti csak be a hosszabbítást. A kollektív szerződés nem állapíthat meg 8 hónapnál hosszabb felmentési időt.
Lemondás, elbocsátás
A köznevelési jogviszonyról a pedagógus bármikor lemondhat, viszont alaposan meg kell indokolnia ezt. Elbocsátásnál fegyelmi büntetéssel szüntetheti meg a munkáltató a jogviszonyt, ha pedagógus lényeges kötelezettségeit szándékosan vagy súlyosan megszegi, vagy magatartása elfogadhatatlan, különösen a 2. §-ban lévő magatartási normákat nem tartja be.
Végkielégítés
Végkielégítésre nem kerül sor nem megfelelő munkavégzés miatti felmentésnél, vagy a jogviszony megszűnésének időpontjában a pedagógus már nyugdíjasnak minősül, vagy felmentési kérelem leadására kerül sor. A köznevelési jogviszonyban töltött időtartam határozza meg a végkielégítés összegét, tehát 3 év után 1, 20 év után 8 havi végkielégítés jár.
Csoportos létszámcsökkentés
Attól függ, mi számít annak, hogy mennyi a köznevelési foglalkoztatott adott helyen. Tehát, ha 20 főnél több és 100 főnél kevesebb, akkor legalább 10 fő elbocsátása már annak számít. A munkáltató köteles tárgyalni ilyenkor köznevelésben foglalkoztatottak képviselőivel.
A munkáltató kötelességei
Köteles megtéríteni azokat a költségeit, ami a munkavégzéséhez kötődik, valamint a pedagógusok számára kötelező képzéseket. Biztosítja az egészséget nem veszélyeztető körülményeket, és az alkalmassági vizsgálatokat. Fogyatékkal élő személy beilleszkedését segíti.
Utasítás megtagadása
Köteles megtagadni, ha végrehajtása súlyosan testi épséget, egészséget vagy a környezetet súlyosan veszélyezteti, vagy a köznevelési jogviszonnyal súlyosan ütközik. A munkáltatót tájékoztatni kell az utasítás megtagadásáról.
Továbbképzés
A továbbképzési kötelezettség alól mentesülnek az 50. életévét betöltött, valamint szakvizsgázott pedagógus. Tehát a kötelező továbbképzést ilyenkor nem kell a munkáltatónak megtérítenie, és nem kötelező ilyenkor képzésre küldenie az alkalmazottat.
Vezetői megbízás
Felsőfokú végzettséggel, pedagógusi szakképzettséggel kell rendelkeznie az igazgatónak. Ha jogtalanul bocsátják el, és ezt a bíróság megállapítja, akkor a vezetői megbízási összegnek 6 hónapi illetményét köteles legfeljebb megkapni, illetve a kárát is megtérítik, ha köznevelési jogviszonyban van.
Munka- és pihenőidő
Napi 8 óra a teljes munkaidő, de megállapodhatnak a felek napi rövidebb munkaidőben, részmunkaidőben. A vezető részben kötetlen, a pedagógus részben kötetlen, teljesen kötött munkarend is lehet bizonyos esetekben, például pedagógiai asszisztensnél.
Tehát a nem kötött részeket, mint dolgozatjavítás stb. maga oszthatja be a pedagógus. Kötött munkarendet a munkáltató állítja össze. A munkáltató viszont előírhatja az intézményben végzett munkavégzést a szabad munkavégzésnél is. A szabadság évi 50 nap, ebből legfeljebb 50-et vehet igénybe a munkáltató., illetve gyermek után pótszabadság jár.
Összességében a törvény rendkívül fontos pontokat tartalmaz, melyekről bővebben ide kattintva olvashattok. A státusztörvény két szempontból nagyon fontos: Egyrészt, hogy egy vitát indított el, valamint a diákfront emiatt népszavazást kezdeményez, szeptemberben pedig tüntetéshullám várható, másrészt pedig hogy egy olyan témával foglalkozik, ami nagyon fontos minden ember számára, politikai ideológiájától függetlenül: a pedagógusok helyzetével.
Ez politikától függetlenül rendkívül fontos, hisz a pedagógusok kezében van a jövő, a gyermekek tanítása, és a szakemberek képzése, ami mindenkinek az érdeke.
Képek: Kiemelt, Kép 1 , Kép 2 , Kép 3