glow up

A “Glow Up” kultúra – Avagy tényleg minden arany, ami fénylik?

+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Úgy gondolom, hogy mindenkiben benne van a vágy, hogy jobb legyen és fejlődjön.  Kihozza magából a legjobbat, mind mentálisan, mind fizikálisan. Egészségesebben étkezni, több időt és energiát fektetni a megjelenésünkre – ez mind a Glow Up kultúra része.  Viszont ez nagyon sok kérdést felvet: Vajon lehet a “Glow Up”-olás toxikus?  Honnan ered? Milyen előnyei, illetve hátrányai vannak? 

Ezekre a kérdésekre, illetve sok másra kaphattok választ ebből a cikkből.

Az eredete

Az angol felragyog szóból ered.  Inkább a külsőre fordítja a hangsúlyt.  Habár vannak olyanok, akiknek a mentális, pszichés fejlődés beletartozik ebbe a kategóriába, a legtágabb értelmezés szerint ez egyáltalán nem számít. Inkább a külső változásra helyezi a hangsúlyt. Látjuk a filmekbe a csillogást, a hihetetlen transzformációkat, hogyan lesz a félénk, jó tanuló lányból, azaz a „nerd„ karakterből, egy nagyon vonzó csaj és hirtelen népszerűvé válik, srácoknál pedig a kitaszított fiúból egy izmos, jó fizikumban lévő Adonisz, akiért konkrétan mindenki odavan. 

 

Ez azonban felveti azt a kérdést, hogy a csajokat tényleg csak a vonzó külső, a srácokat pedig tényleg csak az izomtömeg határozza meg?

A Glow Up toxikus hatásai

Különösen a serdülők nagyon befolyásolhatók a social média, és a kortárs nyomás által. Azt látják, hogy bizonyos hollywoodi filmekben úgy tudnak beilleszkedni, hogy az elvártak szerint alakítja a külsejét. Mivel ebben a korban még jobban jelentkezik a valahová tartozás.  Az nem is merül fel bennük, hogy egyáltalán megy-e végbe a filmben valamilyen karakterfejlődés? Nem gondolnak bele abba, hogy csak a mentális egészségükre megy az rá, ha a másik nyomására akarnak fejlődni. 

Ahhoz, hogy valaki egészséges glow up-on menjen keresztül, a mentális fejlődésre, és az önismeretre is óriási hangsúlyt kell fektetni. Ha viszont ez elmarad, akkor óriási traumának élheti meg az illető azt, hogy csak a külseje miatt fogadják el. A folyamatos nyomás hozzájárulhat depresszióhoz is akár. 

A lányoknál ott van az a nyomás, hogy minnél vonzóbban öltözzenek, viszont gyakran pont ezért bélyegzik meg őket. Ha pedig túl visszafogottan, akkor is. Ha túl vékonyak, akkor anorexiások, ha feljött pár kiló, akkor már „elhanyagolják magukat”, ha pedig túl izmos, akkor ”úgy néz ki, mint egy férfi”. 

An all-Canadian healthy diet | Heart and Stroke Foundation

Még hozzájön ehhez, hogy látják a gyönyörű, photoshoppolt instamodelleket. Így még nagyobb az esély arra, hogy valójában kialakuljon egy komolyabb étkezési zavar. Főleg, úgy hogy ha folyamatosan azt mondják valakire, hogy anorexiás, egy idő után nagy eséllyel azzá fog válni.  

A fiúknak sem könnyű.  A csajokkal egyetemben nekik is elavultabbnál elavultabb sztereotípiáknak kell megfelelniük.  Az sem segít a helyzeten, hogy a férfiaknak folyamatosan „erősnek kell lenni.” Tehát sokakban megmaradt az a toxikus hozzáállás, hogy egy férfi nem mutatja ki az érzelmeit nyilvánosan, sosem sír, és egy igazi férfit az izom teszi. Ezt a Glow Up kultúra csak erősíti. 

Nyilván nem azt mondom, hogy nem fontos az edzés. Mind a férfiaknak, mind a nőknek egy remek eszköz arra, hogy jobban érezzék magukat, és mentálisabban is erősebbek legyenek. Viszont nem az izomtömegünk fog minket, mint embereket meghatározni. 

Mert pénzzel mindent is megvehetünk… ugye?

Természetesen a sminkgyártó cégek is felülnek a trendvonatra, hogy promótálják a terméküket. Ha xy rúzst megveszed, még vonzóbb leszel! Hiába van olcsóbban jó minőségű, a márkát meg kell fizetni. Meg hát a drágább mindenből jobb, nem?  Ha nem jár valaki a legdrágább spa-ba, nem engedheti meg magának a legújabb cuccokat, az nem is törődik magával? A Glow Up kultúrát kihasználják a cégek, hogy minél többet költsünk olyan termékekre, amik nagyon drágák, és vannak jóval olcsóbb, jó minőségű alternatíváik. 

Gyors és látványos vs. lassú, de tartós megoldások

Ahelyett, hogy tényleg a fejlődés lenne a középpontban, ami az önismeret miatt egy lassabb folyamat, a mai világban mindent azonnal, vagy minél gyorsabban szeretnénk elérni, így elhanyagolunk olyan megoldásokat, amik számunkra jók lennének, és csak mások értékrendjeit vesszük figyelembe.   Ahhoz, hogy tartós eredményt érjünk el, fejlesztenünk kell önmagunkat, nem csak fizikailag. Persze érdemes a rendszeres mozgás beiktatása, viszont más tényezőkre is fontos odafigyelni.  Ilyen például az étkezés. Viszont ezt is önmagunknak kell kitapasztalnunk. Valamint azt is, hogy milyen stílus áll nekünk jól, és miben érezzük komfortosnak, mégis vonzónak magunkat. 

Összességében úgy gondolom, hogy a glow up-nak inkább a fejlődésről kéne szólnia, és nem a folyamatos elvárásoknak való megfelelésről.   Ha nemcsak a külsőről, hanem a mentális egészségről is szót ejtünk, sokkal jobban fejlődhetünk, valamint ha nem csak elvárásaink vannak, hanem meg is jutalmazzuk magunkat, valamint tényleg önmagunkért csináljuk, csak akkor fogjuk a teljes potenciálunkat elérni. 

Forrás:1

Képek:  Kiemelt, Kép 1 , Kép 2, Kép 3

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük